سشن فارکس چیست؟

یکی از مباحثی که تازه‌کاران در ابتدای راه با آن مواجه می‌شوند، سشن فارکس است. این مبحث هرچند در نگاه اول شاید قدری سردرگم‌کننده باشد اما در عمل بسیار ساده و قابل فهم است. آنچنان که در ادامه متوجه می‌شوید، شاید انتخاب سشن فارکس اهمیت بالایی در استراتژی‌ها داشته باشد اما در عملاً مفهوم پیچیده‌ای نیست. ما در این یادداشت ابتدا به سراغ معنا و مفهوم سشن رفته و پس از آن به معرفی سشن‌های مختلف می‌پردازیم. پس از آن سعی می‌کنیم تا در حد امکان علت اهمیت و حساسیت انتخاب سشن مناسب را مرور کنیم. در انتهای متن نیز با یک سورپرایز منتظرتان هستیم. تا انتها با ما همراه باشید.

سشن معاملاتی چیست؟

پیش از پرداختن به سشن فارکس، بهتر است با این پرسش کلی کار را آغاز کنیم که سشن معاملاتی چیست؟ زیرا اساساً سشن فارکس نوعی از سشن معاملاتی است و درک ماهیت سشن معاملاتی مقدمه خوبی برای درک موضوع است. از اساس سشن معاملاتی عبارت است از مدت‌زمانی که یک بازار معاملاتی در طول آن فعال بوده و در بستر آن بازار معاملات و دادوستد صورت می‌گیرد. بسته به اینکه در مورد چه بازاری، در چه نقطه‌ای از جهان سخن بگوییم، سشن معاملاتی متغیر بوده و کاملاً به قواعد و قوانین آن بازار بستگی دارد. یک سشن معاملاتی بازار معمولاً از اولین لحظه فراهم شدن امکان خرید یا فروش آغاز شده و تا آخرین لحظه امکان خرید یا فروش ادامه دارد. پس هر بازاری فارغ از اینکه فارکس، فیوچرز یا حتی بازار بورس ایران باشد، یک سشن معاملاتی خاص و روشن دارد. مثلاً سشن معاملاتی بازار بورس ایران 9 صبح تا 12:30 به وقت تهران است. پس سشن فارکس در اصل همان سشن معاملاتی فارکس است.

مقصود از سشن فارکس چیست؟

اگر بخش قبل را مطالعه کرده باشید اکنون می‌دانید که مقصود از سشن فارکس، همان سشن معاملاتی فارکس است. بر همین مبنا به‌سادگی قابل حدس است که سشن فارکس، بازه زمانی است که در آن امکان انجام معاملات فارکس وجود دارد. تا به این نقطه از بررسی مسئله کاملاً ساده و بدیهی است. اما موضوع این است که حتی افراد غیرحرفه‌ای نیز از این موضوع خبر دارند که فارکس یک بازار 24 ساعته است. بسیاری افراد با همین ویژگی و خصلت 24 ساعته بودن بازار فارکس را می‌شناسند. با این وجود آیا سشن معاملاتی این بازار 24 ساعته و پیوسته است و در عمل سشن در مورد آن معنایی ندارد؟ پاسخ منفی است. در ادامه به این پرسش پاسخ می‌دهیم که اگر بازار فارکس نیز دارای سشن معاملاتی مشخص و معینی است پس چگونه 24 ساعته مداوم فعال است؟

آیا سشن معاملاتی فارکس 24 ساعته است؟

موضوع این است که فارکس یک بازار بسته و منحصر به یک کشور نیست. به همین خاطر طبیعی است که بسته به شرایط زمانی صرفاً یک کشور فعالیت نکند. بازار فارکس از سراسر جهان مشتریان و تریدرهای متعددی دارد. از آمریکا تا اروپا و خاورمیانه تا ژاپن و استرالیا و نیوزیلند، تقریباً در تمام سطح کره زمین تریدرهای فارکس مشغول به فعالیت هستند. بر همین بازار فارکس به جای یک سشن معاملاتی معین در طول روز، در هر موقعیت جغرافیایی از کره زمین دارای یک سشن معاملاتی خاص است. به بیانی دیگر سشن فارکس انواع مختلفی داشته و هر سشن سعی در ایجاد شرایط معاملاتی برای کاربران یک ناحیه جغرافیایی دارد. با در نظر داشتن این نکته باید گفت که سشن فارکس، 24 ساعته نیست. بلکه این بازار با داشتن سشن‌های معاملاتی گوناگون، طول 24 ساعت شبانه روز را پوشش داده است. با مطالعه ادامه بحث این موضوع را بهتر درک می‌کنید.

انواع سشن فارکس به تفکیک در چارت

انواع سشن فارکس به تفکیک در چارت فوق قابل مشاهده هستند؛ گراف آخرین سطر حجم معاملات را در تایم نشان می‌دهد

انواع سشن فارکس 

همانطور که گفته شد، بازار فارکس صرفاً یک سشن ندارد. این بازار سشن‌های گوناگونی دارد. بازار فارکس برای خدمت‌رسانی به نواحی مختلف جهان این 4 سشن معاملاتی مختلف را معرفی کرده است.

 • سشن معاملاتی آمریکا(نیویورک): 1 بعد از ظهر تا 10 بعد از ظهر
 • سشن معاملاتی ژاپن(توکیو): 12 شب تا 9 قبل از ظهر
 • سشن معاملاتی استرالیا(سیدنی): 8 بعد از ظهر تا 5 بعد از ظهر
 • سشن معاملاتی اروپا(لندن): 8 قبل از ظهر تا 5 بعد از ظهر

دو نکته در مورد اطلاعات فوق حائز اهمیت هستند. اولین نکته اینکه در بازار فارکس به صورت عرفی از اسامی سشن نیویورک، سشن توکیو، سشن سیدنی و سشن لندن استفاده می‌شود. پس از این به بعد به جای سشن معاملاتی آمریکا از عبارت سشن نیویورک استفاده می‌کنیم. نکته بعدی این است که اساساً ساعت‌های اعلام‌شده در بخش بالا، همگی بر مبنای ساعت گرینویچ هستند. این یعنی بسته به موقعیت جغرافیایی و تغییر ساعت کشورها بسته به فصول، ساعت متناسب با هر موقعیت جغرافیایی را پیدا کرد. به عنوان مثال برای محاسبه ساعت‌های فوق در پاییز و زمستان تهران باید اعداد به علاوه 3.5 ساعت کنید. بدیهی است که سشن‌های فارکس به وقت ایران در ساعت متفاوتی نسبت به وقت مثلاً هند رخ می‌دهند. بر این مبنای سشن‌های فارکس به وقت ایران به شرح زیر هستند.

 • سشن نیویورک: 4 بعد از ظهر تا 1.5 قبل از ظهر
 • سشن توکیو: 3.5 قبل از ظهر تا 12.5 بعد از ظهر
 • سشن سیدنی: 11.5 بعد از ظهر تا 8.5 قبل از ظهر
 • سشن لندن: 11.5 قبل از ظهر تا 8.5 بعد از ظهر

مقصود از سشن لندن چیست؟

برای درک بهتر موضوع سشن لندن را به عنوان یک نمونه بررسی می‌کنیم. منظور از سشن لندن، بازه زمانی یا به عبارتی بهتر، سشن فارکسی است که در آن تریدرهای مستقر در لندن فعالیت بیشتری دارند. یعنی بازار فارکس از آن موقعیت جغرافیایی پذیریرای تریدرها و معاملات بیشتری است. این بازه زمانی به وقت محلی از 8 صبح آغاز می‌شود و تا ساعت 5 عصر ادامه دارد. طبق وقت تهران نیز از ساعت 11:30 صبح آغاز می‌شود و تا 8:30 دقیقه شب ادامه دارد. سشن لندن در حالت نرمال بیش از سایر انواع سشن فارکس با شرایط زندگی در ایران همخوانی دارد. حال با جمع زدن و کنار هم قرار دادن بازه‌های زمانی فوق بهتر می‌توانید درک کنید که چرا بازار فارکس یک بازار 24 ساعته محسوب می‌شود. اکنون پرسش اصلی این است که مقصود از انتخاب سشن فارکس چیست؟

انتخاب سشن فارکس و اهمیت آن

مسئله بعدی که باید به آن توجه داشت، اهمیت انتخاب سشن است. مقصود از انتخاب سشن، در گرفتن بازه زمانی مناسب برای انجام معاملات است. به زبانی ساده‌تر موضوع این است که چه ساعاتی برای انجام معامله بهتر هستند؟ آیا در طول تمام این 4 سشن معاملاتی، یعنی 24 ساعته شبانه روز باید به معامله پرداخت؟ یک کاربر انسانی بدون استفاده از اکسپرت متاتریدر فارکس در عمل چنین توانی ندارد. پس با این وجود مجبور است از برخی بازه‌های زمانی صرف نظر کند. یا به عبارت بهتر برخی از سشن فارکس را برای معامله انتخاب کند. معمولاً تریدرهای حرفه‌ای و کارآزموده استراتژی‌های مبتنی بر سیستم 3 سشنی را به کار می‌گیرند. یعنی در 3 سشن از سشن‌های معاملاتی در فارکس، به ترید و معامله می‌پردازند. اما در کنار این اجبار به انتخاب که از محدودیت توانایی بشری ناشی می‌شود، مسئله مهم دیگری نیز وجود دارد. مسئله اصلی این است که انجام معامله در کدام سشن فارکس سود بیشتری دارد! در اینجاست که انتخاب از میان سشن‌ها اهمیت بیشتری می‌یابد.

ایجاد تایم سشن‌های متفاوت

تفاوت زمانی نواحی مختلف جهان به صورت مستقیم بر ایجاد تایم سشن‌های متفاوت اثر گذاشته است

بهترین تایم سشن‌های فارکس 

واقعیت این است که همه‌چیز به استراتژی و سبک کاری شما بستگی دارد. هر یک از انواع سشن فارکس از جهاتی اهمیت داشته و ویژگی‌های خاص خود را دارند. بر همین مبنا ابتدا در قالب چهار نکته کوتاه شرایط تایم سشن‌های فارکس را به تفکیک بررسی می‌کنیم. در نهایت پس از بررسی نکته‌ای در مورد همپوشانی سشن‌های معاملاتی در فارکس، می‌توانید تشخیص دهید کدام بازه زمانی در طول روز برای شما جذابیت بیشتری دارد.

سشن معاملاتی لندن

بریتانیا بر بازارهای ارز در سراسر جهان تسلط خاصی دارد و اهمیت سشن لندن از همین موضوع ناشی می‌شود. لندن به عنوان یکی از مراکز سرمایه در جهان تقریباً 43 درصد از گردش سرمایه در تجارت جهانی را به خود اختصاص داده است. این شهر همچنین تأثیر بسیار چشم‌گیری بر نوسانات ارز دارد زیرا بانک مرکزی بریتانیا که مسئول تعیین نرخ بهره‌هاست، سیاست‌های پولی را کنترل کرده و از این طریق بر شرایط بازار اثر مستقیمی دارد. مخصوصاً در مورد پوند و جفت‌ارزهای مربوط به آن، این اثر به طرز قابل توجهی جدی‌تر است. پس بی‌علت نیست که روندهای فارکس اغلب از سشن لندن سرچشمه می‌گیرند. به همین خاطر تریدرهای خبره در تحلیل تکنیکال باید همیشه نگاهی به روند معاملات در سشن لندن داشته باشند.

در نمودار فوق می‌توانید بازه زمانی برقرار بودن هر تایم سشن را به تفکیک مشاهده کنید

در نمودار فوق می‌توانید بازه زمانی برقرار بودن هر تایم سشن را به تفکیک مشاهده کنید

سشن معاملاتی نیویورک

نیویورک میزبان دومین پلتفرم بزرگ در دنیای فارکس است. این پلتفرم عظیم و مؤثر در عرصه تجارت جهانی، به شدت مورد توجه سرمایه‌گذاران خارجی است زیرا دلار آمریکا در 90 درصد معاملات دخیل است! پس در عمل رخدادهای سشن نیویورک، رابطه مستقیمی با نبض بازار دارند. تغییرات و تحرکات بازار بورس نیویورک اثرات بلادرنگ و بسیار قدرتمندی بر وضعیت دلار دارند. مثلاً هنگامی که شرکت‌ها ادغام می‌شوند، دلارمی‌تواند فوراً ارزش خود را به طور جزئی یا حتی چشم‌گیر از دست دهد. یا در نقطه مقابل ارزش آن افزایش یابد. پس به طور موازی با زمان فعالیت بازار بورس نیویورک، بازار فارکس می‌تواند ملتهب و پرتنش باشد. این یکی از اصلی‌ترین علل اهمیت و جذابیت سشن نیویورک است.

سشن معاملاتی توکیو

ژاپن اولین مرکز معاملات است که در آسیا تأسیس شد و به لحاظ حجم معاملات درست جلوتر از هنگ‌کنگ و سنگاپور قرار دارد. سشن توکیو اهمیت خود را دقیقاً از همین موضوع بدست می‌آورد. از سوی دیگر تریدرهای علاقمند به جفت‌ارزهای (USD/JPY)، (GBP/JPY) و به موازات این دو، (GBP/USD) باید نگاه ویژه‌ای به این سشن فارکس داشته باشند. زیرا ین ژاپن که یک طرف جفت‌ارزهای فوق است به صورت مستقیم از بازار فعال در این حوزه جغرافیایی اثر می‌پذیرد. با این وجود طبیعی است که در سشن توکیو نوسانات جفت‌ارزهای متصل به ین ژاپن بیشتر باشد.

سشن معاملاتی سیدنی

سشن سیدنی از آن جهت جذاب است که روز کاری جدید در بازار فارکس همزمان با شروع به کار آن آغاز می‌شود. اگرچه سشن سیدنی کوچک‌ترین بخش از بازار بزرگ جهانی است اما بازگشایی آن معمولاً با نوسانات خاصی همراه است. اغلب تریدرها با بازگشایی سشن سیدنی در بعدازظهر یکشنبه اقدامات اولیه زیادی را بسته به رویکرد خود در این بازه زمانی اعمال می‌کنند. علت این موضوع نیز کاملاً بدیهی است. پس از یک توقف طولانی از بعد از ظهر جمعه، تمام تغییرات انباشته در این فاصله به طور ناگهانی در ظهر یکشنبه خود را نشان می‌دهند.

به نواحی همپوشانی سشن‌های مختلف دقت کنید

به نواحی همپوشانی سشن‌های مختلف دقت کنید

همپوشانی دو سشن فارکس

اگر به بازه‌های زمانی مختلف هر سشن دقت کرده باشید، برخی از آن‌ها در شرایط خاصی همپوشانی دارند. مقصود از همپوشانی سشن فارکس، بازه زمانی از شبانه‌روز است که در آن دو سشن معاملاتی به صورت همزمان فعال هستند. فعالیت دو سشن فارکس از آن تحت عنوان (Session Overlap) یاد می‌شود، اهمیت بسیار زیادی دارد. در این بازه‌های زمانی، بخاطر فعالیت همزمان و توأمان دو بازار مختلف، حجم معاملات به طرز شدیداً قابل توجهی افزایش می‌یابد. در نتیجه این افزایش حجم معاملات شانس ایجاد نوسانات و شدت آن‌ها نیز افزایش می‌یابد. بالاتر رفتن میزان نوسانات دقیقاً همان چیزی است که یک تریدر حرفه‌ای چشم به راه آن است. اما همپوشانی بین کدام تایم سشن‌های فارکس رخ می‌دهد؟

 • همپوشانی سشن لندن و سشن نیویورک: بیشترین حجم معاملات بازار فارکس در این همپوشانی صورت می‌گیرد. از 4:30 تا 8:30 بعد از ظهر رخ می‌دهد.(به وقت تهران)
 • همپوشانی سشن سیدنی و توکیو: ساعت 3:30 تا 8:30 صبح به وقت تهران رخ می‌دهد. در این همپوشانی نوسانات جفت‌ارز (EUR/JPY) بسیار جذاب است.
 • همپوشانی سشن لندن و سشن توکیو: نسبت به دو همپوشانی دیگر جذابیت کمتری دارد زیرا در طول آن اغلب تریدرهای آمریکایی فعال نیستند.(خواب هستند!)

یک کاربر انسانی نرمال قادر نیست تمام 24 ساعت را در انتظار موقعیت‌های مناسب باشد!

یک کاربر انسانی نرمال قادر نیست تمام 24 ساعت را در انتظار موقعیت‌های مناسب باشد!

اگر امکان فعالیت در این بازه‌های زمانی را ندارید…

گاهاً ممکن است یک تریدر بازه سشن فارکس خاصی را مدنظر داشته باشد اما به علل مختلف امکان فعالیت در آن تایم را نداشته باشد. مثلاً بخاطر شرایط خاص شغلی، تحصیلی یا حتی زمانبندی ویژه‌ای که برای زندگی خود دارد. در این مورد بهترین راهکار استفاده از ربات معامله‌گر است. یک ربات معامله‌گر حرفه‌ای و پیشرفته می‌تواند استراتژی‌های معاملاتی شما را حتی بدون حضور خودتان اجرا کند. پس دیگر محدود به برنامه زندگی خود نخواهید بود و از هر سشن فارکس می‌توانید نهایت بهره لازم را ببرید. ما برای این منظور سفارش طراحی ربات معامله‌گر را به شما پیشنهاد می‌کنیم. با مراجعه به صفحه مربوطه در چارت گجت می‌توانید اطلاعات لازم را کسب کنید.