اسپرد چیست

اسپرد چیست و چه معنایی دارد؟ در سراسر یادداشت سعی داریم تا با زبانی ساده و گویا، این مفهوم کاربری را در کنار شما بررسی کنیم. در این یادداشت خبری از اصطلاحات پیچیده و سخت نیست. تمام مطالب و توضیحات در عین گویایی و مطابقت با اصل مفهوم، در کمال سادگی بررسی می‌شوند. پس اگر در درک این مفهوم احیاناً مشکلی دارید، پیشنهاد می‌کنیم یک بار در کنار ما آن را مرور کنید. در انتها نیز با معرفی دو ابزار کاربردی مرتبط با این شاخص کنارتان هستیم.

در عمل مقصود از اسپرد چیست؟

پاسخ به این پرسش که اسپرد چیست، در یک نگاه و در چند جمله، قطعاً ساده است. اما موضوع این است که بیان دقیق و ملموس عملکرد و معنای آن، مستلزم توضیحاتی بیشتر است. بر همین مبنا به عنوان آغازی بر مسیر شناخت این مفهوم، باید گفت تفاوت بین قیمت خرید و قیمت فروش یک دارایی است. اگر قیمت خرید را آفر(Ask) و قیمت فروش را بید(Bid) بنامیم، اسپرد در اصل مابه‌تفاوت  قیمت خرید و فروش است. در نگاه اول مسئله هم ساده و هم پیچیده است. اما با توضیح بیشتر متوجه خواهید شد که اسپرد چیست و اصلاً مفهوم پیچیده و سختی نیست. اگر به قیمت کالاها و اجناس دقت کرده باشید، همیشه و در هر حال، بین قیمت خرید و قیمت فروش فاصله‌ای وجود دارد.

یک مثال ساده برای درک راحت‌تر

فروشنده‌ای که یک کالای فرضی را با قیمت 100 هزار تومان خریداری کرده است، در حالت نرمال آن را مثلاً 120 هزار تومان می‌فروشد. به هر حال با هر قیمتی که بفروشد، اگر بخواهد به تجارت و سوددهی خود ادامه دهد، نمی‌تواند قیمتی کمتر از 100 هزار تومان یا حتی معادل آن از خریدار دریافت کند! این مابه‌تفاوت بین 100 هزار تومان قیمت خرید و 120 هزار تومان قیمت فروش، در اصل یک نوع اسپرد است. فرد فروشنده با اعمال آن در اصل هزینه و قیمت خدماتی که بابت عرضه کالا ارائه کرده است دریافت می‌کند. به همین خاطر در تعریف اسپرد گاهاً از این جمله نیز استفاده می‌شود:

  • مبلغی است که کارگزار در ازای خدماتی که ارائه داده دریافت می‌کند تا از این طریق نوعی درآمدزایی صورت گیرد.

اسپرد چیست

با نگاهی به این نمودار بهتر می‌توانید درک کنید که اسپرد چیست

در صرافی‌ها نیز شاهد این مفهوم هستیم

اگر به صرافی‌ها دقت کرده باشید، هیچگاه قیمت خرید و فروش ارز توسط آن‌ها یکسان نیست. مثلاً دلار را با قیمت 30 هزار تومان از مشتری خریداری می‌کنند و با قیمت 30500 تومان به مشتریان دیگر می‌فروشند. با این مابه‌تفاوت دائمی و همیشگی، کارگزاری صرافی در حال درآمدزایی است. با این روش دیگر نیازی نیست که کارگزار(همان صرافی) هزینه جداگانه‌ای بابت خدمات خود دریافت کند. زیرا در اصل از طریق اسپرد در حال دریافت سود و درآمد خود است. حال کافیست به همین مثال در دنیای ارزهای دیجیتال و بازار فارکس فکر کنید. البته آشنایی با این موضوع که اسپرد چیست، صرفاً در این حد اصلاً کاربردی ندارد. موضوع این است که درک کنیم در معاملات معنا و مفهوم و همچنین کاربرد آن چیست؟ پیش از آن لازم است به یک پیش‌نیاز مهم در درک موضوع بپردازیم.

منظور از انواع مختلف اسپرد چیست؟

واقعیت این است که در بازارهای معاملاتی گوناگون، اساساً دو نوع اسپرد به چشم می‌خورد؛ ثابت(Fixed) و متغیر(floating) یا به‌عبارتی شناور. اما این دو چه تفاوتی دارند؟

اسپرد ثابت(Fixed)

همانطور که از نام آن پیداست همواره و همیشه ثابت است. برخی کارگزاران و ارائه‌دهندگان خدمات معاملاتی، در هر شرایطی میزان آن را یکسان و بدون تغییر در نظر می‌گیرند. به عنوان مثال همواره و همیشه اختلاف بین قیمت خرید و فروش دلار توسط آن‌ها 500 تومان است. حال اهمیتی ندارد با قیمت 30 هزار تومان دلار را خریداری کنند یا با قیمت 70 هزار تومان. در هر صورت اختلاف بین قیمت خرید و فروش آن‌ها 500 تومان است. در این حالت نرخ اسپرد، از وضعیت بازار و شرایط کلی آن اثری نمی‌پذیرد. پس بدیهتاً نمی‌توان با در نظر داشتن آن، اطلاعاتی از شرایط بازار بدست آورد!

اسپرد چیست

مقایسه دو حالت متغیر(Variable) و ثابت(Fixed) آن

اسپرد شناور(floating)

برخلاف نوع ثابت آن، در اینجا کارگزار، بسته به وضعیت بازار و برخی شاخص‌ها و اندیکاتورهای دیگر میزان اسپرد را تعیین می‌کند. این یعنی همیشه ثابت نیست و بسته به شرایط بازار مشغول به افزایش و کاهش مداوم خواهد بود. بر همین مبنا می‌توان با زیر نظر داشتن میزان آن، به اطلاعاتی از شرایط و وضعیت کلی آن بازار دست یافت. ما در ادامه بیشتر به این موضوع می‌پردازیم. فقط به عنوان یک جمع‌بندی در نظر داشته باشید که اطلاعات زیر تنها در صورت مدنظر قرار دادن (Floating spread) قابل شرح و توضیح هستند.

درک معنا و مفهوم آن در کنار برخی اصطلاحات دیگر بازار

در بخش پیش رو قصد داریم به این موضوع بپردازیم که اساساً در بازار معنا و مفهوم اسپرد چیست و چه موضوعاتی را می‌توان از آن برداشت کرد. باید گفت این مفهوم در کنار سه مفهوم کلیدی دیگر معانی و کاربرد بیشتری از خود نشان می‌دهد.

اسپرد چیست

نقدشوندگی تعیین می‌کند دارایی که در اختیار دارید، به چه سرعت و با چه سهولتی به پول نقد تبدیل می‌شود

رابطه اسپرد با نقدشوندگی

نقدشوندگی(Liquidity) شاخصی است که بر مبنای آن می‌توان گفت یک دارایی تا چه حد آماده تبدیل به وجه نقد است. هر قدر یک دارایی راحت‌تر و سریع‌تر نقد شود، قطعاً ارزش بیشتری نزد تریدر و معامله‌گر دارد. رابطه بین نقدشوندگی و اسپرد به چه شکل است؟ هر قدر اسپرد کمتر باشد، می‌توان گفت نقدشوندگی آن دارایی بیشتر است. پس کم بودن میزان اسپرد یا همان اختلاف بین قیمت خرید و فروش، نشانه‌ای از بالا بودن سطح نقدشوندگی یک دارایی است. بدیهتاً یک فروشنده برای فروش دارایی که فروش آن ساده‌تر است، سهم کمتری به کارگزار می‌پردازد!

رابطه اسپرد با حجم معاملات

حجم معاملات(Volume) شاخصی است که نشان می‌دهد یک دارایی یا یک اوراق بهادار، در یک بازه زمانی خاص، چند بار معامله شده است. رابطه بین حجم معاملات و اسپرد نیز معکوس است. هر قدر حجم معاملات یک دارایی یک اوراق بهادار بالاتر باشد، اسپرد آن کمتر است. زیرا اختلاف بین قیمت خرید و فروش، به‌واسطه بالا رفتن میزان تقاضا نسبت به عرضه، کمتر خواهد شد.

رابطه اسپرد با نوسان

نوسان(Volatility) که بیشتر در میان ایرانیان به عنوان تورم نیز شناخته می‌شود، شاخصی برای درک میزان افزایش و کاهش قیمت است. به زبانی ساده‌تر برای تعیین نوسان، میزان افزایش و کاهش قیمت در یک بازه زمانی معین مورد بررسی قرار می‌گیرد. در مواقعی که نوسان در حد بالایی باشد، معمولاً اسپرد نیز بیشتر خواهد شد. این دو شاخص رابطه مستقیمی دارند و افزایش یکی، افزایش و بیشتر شدن دیگری را به همراه دارد. هر قدر تغییر قیمت‌ها سریع‌تر و ناگهانی‌تر باشد، اختلاف بین قیمت خرید و فروش نیز بیشتر خواهد شد.

ربات کپی ترید متاتریدر و ربات معامله‌گر متاتریدر

همانطور که گفته شد ابزارها و ربات‌های عرضه‌شده از سوی چارت‌گجت مشکلی برای کار با اندیکاتورهای فوق ندارند. ربات کپی ترید متاتریدر 4 و 5 که ابزاری ارزنده در جهت ارائه سیگنال و آموزش از سوی تریدرهاست قابلیت‌های کاملی در این زمینه دارد. به‌علاوه ربات معامله‌گر متاتریدر نیز هیچ مانع و چالشی برای کار با این دست از اندیکاتورها ندارد. شما می‌توانید به منظور آشنایی بیشتر با این ابزارهای کاربردی و ارزنده بر روی لینک نمایش داده شده، کلیک کنید. چارت‌گجت با تجربه‌ای غنی در این حوزه و ابزارهای ویژه‌ای که در اختیار دارد، آماده است تا معامله و ترید را به رخدادی دلپذیری برای شما تبدیل کند.