عملکرد ربات معامله‌گر ارز دیجیتال

ربات معامله‌گر، یکی از آن دسته پدیده‌های مدرنی است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. بسیاری افراد صرفاً در حد اطلاع از اسم آن در این مورد اطلاعات دارند. برخی دیگر از کاربران نیز مدت‌ها با استفاده از آن به سوددهی رسیده‌اند. مهم نیست که شما جزء کدام‌یک از این دو طیف هستید. ما توصیه می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با این پدیده، تا انتها با ما همراه باشید. در این یادداشت نکات و دانستنی‌هایی را در مورد این ابزار مرور می‌کنیم که قطعاً برای تمام کاربران با هر سطحی از دانش، کاربردی خواهند بود. ما در این یادداشت ضمن پرداختن به مزایا و معایب اکسپرت یا عملکرد ربات معامله‌گر، در قالب چند نکته، اطلاعات مهمی را در اختیارتان قرار می‌دهیم. آگاهی از این اطلاعات قطعاً در خرید رباتی بهتر، کلیدی و مؤثر است. پس تا انتها با ما همراه باشید.

1) نحوه عملکرد ربات معامله‌گر و ایده نهفته در پشت آن

واقعیت این است که ربات معامله‌گر، بر مبنای ایده خارق‌العاده‌ای شکل نگرفته است. عملکرد آن بسیار پیچیده، خارق‌العاده و سرشار از جزئیات است اما ایده اصلی چندان پیچیده نیست. شاید علت اصلی موفقیت و این سطح از کاربردی بودن آن، در همین تضاد ساده نهفته است. ایده اصلی ربات معامله‌گر، دریافت برخی قواعد و قوانین از کاربر انسانی و استفاده از آن برای تشخیص موقعیت‌های مختلف است. اجازه دهید مسئله را با مثالی ساده و بسیار روتین بررسی کنیم.

مثال تاجر چای برای درک راحت‌تر موضوع

تصور کنید یک تاجر چای هستید. قیمت هر کیلو چای در کشور الف معادل 10 هزار دلار و در کشور ب معادل 5 هزار دلار است. در چنین موقعیتی کدام کشور را برای مقصد صادرات و کدام کشور را به عنوان مبدأ واردات انتخاب می‌کنید؟ بدیهی است که در این مثال بسیار ساده شما کشور الف را برای صادرات و فروش و کشور ب را برای واردات و خرید چای انتخاب می‌کنید. در این فرآیند ذهن شما با قاعده‌ای بسیار ساده، قیمت چای در کشور الف و کشور ب را مقایسه می‌کند و سپس تصمیم به خرید و فروش می‌گیرد. یک برنامه‌نویس دقیقاً همین قاعده ذهنی را به زبان کدنویسی رایانه‌ای برای ربات معامله‌گر تعیین می‌کند. پس از آن ربات معامله‌گر نیز با دسترسی به قیمت چای در کشورهای مختلف و مقایسه آن‌ها، خود به تنهایی قادر به تصمیم‌گیری در مورد خرید یا فروش خواهد بود. حال قدری مثال را پیچیده‌تر کنیم. در مثال بعدی به طور ویژه به ربات ارز دیجیتال اشاره می‌کنیم.

مطلب مرتبط: سشن فارکس چیست

معامله‌گر بر مبنای برخی شواهد و قرائن تصمیمات مختلف خود را اجرا می‌کند

در هر بازاری، حتی بازارهای سنتی، معامله‌گر بر مبنای برخی شواهد و قرائن تصمیمات مختلف خود را اجرا می‌کند

ربات ارز دیجیتال؛ مثالی از ربات‌های معامله‌گر

یک ترید ارزهای دیجیتال، به طور مداوم اندیکاتورها و شاخص‌ها را زیر نظر دارد. او از این طریق تشخیص می‌دهد که چه زمان باید کدام ارز را خرید و چه زمان باید کدام ارز را فروخت. اساس کار به این شکل است که ذهن تریدر با مشاهده ارقام و حدود مشخصی در اندیکاتورها، خرید یا فروش را تشخیص می‌دهد. یا حتی پیش‌بینی می‌کند در کجا باید به بازار وارد یا از آن خارج شد. اساساً فرآیند به این شکل است که ذهن تریدر، با دریافت برخی اطلاعات خاص، تصمیم نهایی را اتخاذ می‌کند. در طراحی ربات ارز دیجیتال نیز، دقیقاً چنین فرآیندی حاکم است. متخصصان در ساخت ربات ارز دیجیتال نیز دقیقاً سعی دارند ذهن تریدر را شبیه‌سازی کرده و بر مبنای آن قواعدی برای ربات تعیین کنند.

ربات معامله‌گر ارز دیجیتال

ربات معامله‌گر ارز دیجیتال نیز ابزاری مؤثر برای افزایش سوددهی فعالیت‌های شماست

مثلاً در کدها به ربات دستور داده می‌شود در صورت رسیدن اعداد ورودی از یک اندیکاتور خاص، ارز دیجیتال را بفروشد. یا اقدام به خرید کند. در هر حال ربات معامله‌گر قرار است بر مبنای قوانینی مشابه اصول ذهنی یک ترید، اقدام به خرید و فروش کند. با این تفاوت که به جای ذهن انسانی، توان پردازش رایانه‌ای مشغول به تحلیل و بررسی داده‌هاست. ربات معامله‌گر با اتصال مستقیم به صرافی یا هر ابزار مالی دیگری که برای خرید و فروش دارید، به طور مستقیم تصمیمات را نیز اجرا می‌کند. این یعنی شما صرفاً اعداد، ارقام و متغیرات اصلی را در ربات وارد کرده و پس از آن انجام معاملات را مشاهده می‌کنید.

2) مزایای ربات معامله‌گر

دسته دیگری از حقایقی که باید در رابطه با ربات معامله‌گر به آن‌ها پرداخت، مزایای این ربات‌ها هستند. به هر حال همه ما در مواجهه با ابزارهای جدید، در مورد مزایای آن‌ها کنجکاو هستیم. زیرا می‌خواهیم بدانیم که اساساً چرا باید به سراغ استفاده از آن‌ها برویم. در مورد مزایای ربات‌های معامله‌گر، در یادداشت‌های دیگری جوانب مختلف استفاده از این ابزار کاربردی را مورد بررسی قرار داده‌ایم. لذا در این بخش، صرفاً به صورت کلی و موردی به ذکر برخی از این موارد می‌پردازیم. نیاز به ذکر است که شاید بتوان در مجموع قریب به 50 مزیت مختلف برای یک ربات معامله‌گر در نظر گرفت. اما در این بخش ما صرفاً برخی از اصلی‌ترین موارد را مدنظر داریم. اما این مزایا کدام‌ها هستند؟

افزایش دقت در انجام معاملات

ربات معامله‌گر با اشتباه در یک معامله یا خستگی ناشی از ساعت‌های متمادی پایش بازار، دچار خطا نمی‌شود. زیرا اساساً خالی از احساس است و شرایطی مانند خستگی ناشی از کار، تایم شبانه‌روز، وضعیت روحی مثبت یا منفی و همچنین شرایط محیطی، بر آن اثرگذار نیست. همه ما می‌دانیم بخش مهمی از شکست‌ها و تصمیمات غلط معامله‌گران، دقیقاً از همین شرایط ناشی می‌شود. ربات معامله‌گر با بی‌اثر کردن این شرایط، میزان سوددهی شما را افزایش می‌دهد. افزایش سود، بدیهتاً یکی از اصلی‌ترین انگیزه‌های کاربران در خرید ربات ارز دیجیتال است.

قواعد کاری و اصول معامله در ربات معامله‌گر

شما قواعد کاری و اصول معامله بر مبنای شاخص‌ها را به ربات می‌آموزید و پس از آن شاهد فعالیت او خواهید بود

امکان پایش همزمان چندین بازار مختلف

ربات معامله‌گر با عبور از محدودیت‌های ذهنی و روحی بشر، می‌تواند به طور همزمان شاید حتی 5 یا 10 بازار را زیر نظر داشته باشد. در حالتی که حتی یک تریدر حرفه‌ای قادر به کنترل این حجم از داده‌ها و تصمیم‌گیری نیست، ربات‌ها قادر به انجام آن هستند. اگر کدنویسی و طراحی ربات به نحو احسن انجام شود و توان پردازشی کافی داشته باشد، بدون هیچ مانعی قادر به انجام چنین کاری است. نیازی به توضیح نیست که این موضوع نیز به طور قطع بر میزان سوددهی شما اثر مثبت بسیار چشم‌گیری دارد!

انجام معاملات بدون وقفه و خستگی

در ارتباط با اولین مزیت، باید این مزیت بسیار جذاب را نیز در نظر داشت. در حالی که یک تریدر به عنوانا انسانی نرمال نیازمند حداقل 8 ساعت خواب در شبانه روز است، ربات معامله‌گر چنین محدودیتی ندارد! تا وقتی که برق باشد، توان سخت‌افزاری پشتیبانی کند و کاربر تقاضا کند، ربات به پایش بازار می‌پردازد.

افزایش قدرت تحلیل و جمع‌بندی در مورد داده‌ها

قطعاً هوش و ذکاوت یک ربات معمولی با یک انسان قابل قیاس نیست. اما موضوع این است که در مورد محاسبات تکراری، حجیم و با پیچیدگی بالا، رایانه سرعت بیشتری از خود نشان می‌دهد. از سوی دیگر باید در نظر داشت که تصمیم‌گیری در یک بازار مالی، نیازمند سنجش تمام جوانب و درک اطلاعات بسیار متعددی است. گاهاً در یک تصمیم ممکن است بیش از 10 شاخص و اندیکاتور مؤثر باشند. بدیهی است در چنین موقعیتی عملکرد ربات معامله‌گر نسبت به ذهن یک انسان بهتر خواهد بود. پس تصمیمات منطقی‌تری هم اتخاذ می‌کند.

سرعت ثبت سفارش خرید یا فروش در ربات معامله‌گر

سرعت ثبت سفارش خرید یا فروش، همیشه تعیین‌کننده بوده است

سرعت بیشتر ثبت درخواست خرید یا فروش با ربات معامله‌گر

یکی از مزایای جالبی که می‌توان برای ربات معامله‌گر برشمرد، سرعت عمل بالاتر آن است. ربات بدون هیچ تأخیری در لحظه موعود، خرید یا فروش را ثبت می‌کند. اما یک کاربر انسانی، حتی با بالاترین درجه هوشیاری و سرعت عمل، همیشه و در هر حال نمی‌تواند به صورت سریع و آنی چنین کاری را انجام دهد. اگر از تریدرهای کارآزموده بپرسید، حتماً اهمیت بالای این موضوع را بنا به تجربه، به شما گوشزد می‌کنند.

3) ربات معامله‌گر بسیار کاربردی است؛ اما نه همیشه!

حقیقت مهم دیگری که در این مورد باید بدانید، این است که اساساً همیشه و تحت هر شرایطی ربات معامله‌گر کاربردی نیست. واقعیت این است که تمام آنچه به عنوان مزایا و معایب اکسپرت یا ربات معامله‌گر بیان می‌شود، به شیوه طراحی آن بستگی دارد. به عبارت دیگر اینکه چقدر و تا چه میزان از مزایای فوق بهره‌مند شوید، کاملاً به انتخاب شما بستگی دارد. اگر از یک تیم توسعه‌دهنده توانمند، باتجربه و حرفه‌ای برای سفارش اکسپرت یا ربات معامله‌گر متاتریدر کمک بگیرید، بدون تردید مزایای بیشتری بدست می‌آورید. اما اگر یک ربات بی‌کیفیت و فاقد عملکرد مناسب را خریداری کنید، بدون تردید خبری از مزایا و کاربردهای فوق نیست. به همین خاطر است که توصیه می‌کنیم حتماً سفارش و خرید ربات را با مجموعه‌ای قابل اعتماد تجربه کنید. یک ربات معامله‌گر قرار است مسئول همه یا حداقل بخشی از سرمایه شما باشد. پس قطعاً باید مورد اعتماد و قدرتمند باشد.

هوش مصنوعی قوی ربات معامله‌گر

هوش مصنوعی قوی است اما همه‌چیز نیست!

4) ربات معامله‌گر صرفاً یک ابزار است؛ نه نقشه گنج یا کلید بهشت!

با مطالعه موارد فوق ممکن است تصور کنید که با خرید چنین رباتی، بدون حتی کمترین دانشی، می‌توانید سرمایه خود را چند برابر کنید. در این موضوع که اساساً کار با ربات معامله‌گر ساده است و معاملات را نیز برای کاربر ساده‌تر می‌کند، تردیدی نیست. اما موضوع این است که آیا بهترین تریدر دنیا، محال است در معامله خود دچار اشتباه شود؟ قطعاً خیر! پس حتی ربات معامله‌گر نیز حتماً و دائماً سودآور نیست. به‌علاوه باید تأکید کرد قطعاً برای سوددهی بیشتر و بهتر با ربات معامله‌گر، بهتر است دانش و شناخت کافی از این حوزه داشته باشید. پس هر کاربر آماتور و صفر کیلومتری، نمی‌تواند با خرید ربات معامله‌گر، یک شبه به گرگ وال‌استریت تبدیل شود! البته کیفیت و قدرت عملکرد رباتی نیز که خریداری می‌کنید، تأثیر مستقیمی بر این موضوع دارد.

5) این ربات‌ها نیازمند پشتیبانی و توسعه هستند

در نهایت به عنوان آخرین نکته و فکت، لازم است به یکی از اساسی‌ترین موضوعات و معیارها در خرید ربات معامله‌گر اشاره کنیم. این ربات‌ها ساختارهایی مادام‌العمر و همیشگی نیستند. بلکه بعضاً به آپدیت، توسعه، بهبود و رشد ظرفیت‌ها نیاز دارند. همچنین ممکن است دچار خرابی و خطاهای احتمالی شوند. بدیهی است که با این وجود، نیازمند پشتیبانی مؤثر و کاربردی است. طراحان و تولیدکنندگان ربات باید به صورت مداوم و به شکلی مؤثر آماده پاسخگویی در قبال این دست موضوعات باشند. یکی از شاخصه‌های ربات معامله‌گر خوب و کاربردی، همین بهره‌مندی از پشتیبانی است. یکی دیگر از عللی که باعث می‌شود ما خرید ربات از چارت گجت را به شما پیشنهاد کنیم، همین شاخصه مهم و کلیدی است. تیم چارت گجت آماده پشتیبانی و پاسخگویی در قبال تمام محصولات و ابزارهایی است که در اختیار کاربران قرار می‌دهد.